На головну сторінку
Дізнатися більше

Смерічка



вокально-інструментальний ансамбль

Перейти до списку пісень >>

Засновано: 1966
Місце заснування: Вижниця

Історія

Легендарний український вокально-інструментальний ансамбль "Смерічка"! Мабуть не було серед молоді і людей старшого покоління всього СРСР та й за його межами таких, які б в кінці 60-х – на початку 70-х років минулого століття не чули про цей ансамбль і не слухали його музики та пісень. Він потужним вихором увірвався з популярними українськими естрадними піснями не тільки на обласні й республіканські сцени, але й на московську.

Ансамбль "Смерічка" був заснований молодим талановитим музикантом, композитором, випускником Мукачівського музично - педагогічного училища Левком Тарасовичем Дутковським. Молодіжний фольклорний ансамбль народився в буковинському краї в маленькому старовинному гірському містечку Вижниця напередодні Нового 1967 р. і символічно був названий "Смерічка" (карпатська ялинка). Якщо першим вокально-інструментальним ансамблем в Росії був ВІА "Поющие Гитары", то на Україні ВІА "Смерічка" по праву вважається першим!

До першого складу ансамблю "Смерічка" увійшли в основному студенти Вижнівського училища декоративно-прикладного мистецтва. На початку це був жіночий вокальний ансамбль у складі: Раїси Хотимської, Нелі Чебанової, Стели Фрунзе, Марії Наголюк, Лідії Шевченко, Галини Мокрецової, Одарки Джуруміі, Ніни Бондаренко, Зої Маслової, Ніни Цопи та Зої Якубовської. На початку музиканти грали у місцевому будинку культури та виконували пісні зарубіжних авторів з репертуару Луї Армстронга, Елвіса Преслі, "Бітлз", "Роллінг Стоунз" та інших. У цей час в ансамблі працюють: Левко Дутковський (керівник, клавішні інструменти), Олександр Шкляр (соло-гітара, саксофон), Віктор Музичко (бас-гітара), Олексій Гончарук (вокал, гітара), Валерій Бурмич і Леонід Сіренко (духові інструменти), Юрій Шорін (ударні інструменти), Володимир Матвієвський, Олександр Бродовінський.

До свого репертуару музиканти взяли новий напрямок у музиці - біг-біт з використанням колориту народних українських пісень рідного краю - Карпат. Ансамбль "Смерічка" швидко набрав популярності серед молоді. На танцювальні вечори, які проходили у Вижницькому БК з'їжджались шанувальники з навколишніх районів та з Чернівців, щоб потанцювати модні танці рок-н-рол, твіст, блюз, шейк. Вижницький райком комсомолу на чолі з Феліксом Карчевським підтримав нове починання і тому молодь почувала себе у Вижниці розкуто, вільно і без допомоги влади сама підтримували належний порядок в Будинку культури. Для концертної діяльності "Смерічки", яка прискіпливо контролювались владою, Левко Дутковський створив скромнішу і компроміснішу програму. Її напрямок визначали в основному пісні Дутковського та кілька аранжированих ним пісень Василя Михайлюка та Олександра Білаша. Програму обов'язково мали доповнювати комсомольські патріотичні пісні, які Левко аранжував в своєму "смеречанському" стилі. Також фольклорний ансамбль "Смерічка" виконує пісні, написані Левком Дутковським - "Сніжинки падають", "Бажання" "Незрівнянний світ краси", "У Карпатах ходить осінь" (сл. Анатолія Фартушняка), "Якщо пройде любов", "Черешневий гай" (сл. Богдана Стельмаха). Молодий композитор і музикант Володимир Івасюк згадував: "Своєрідний стиль виконання і трактування фольклору привернули мою увагу, коли я вперше почув ансамбль на сцені. В "Смерічку" я приніс свої перші пісні". Плідна співпраця музикантів тільки доповнює красу і фарби в їхній творчості, відкриває їм дорогу до вершин популярності та слави. Пісні у виконанні ВІА "Смерічка" красиві й величні, як Карпати та карпатські ялини, дзвінкі, як дзюрчання струмків, гучні, як шум гірського водоспаду, стрімкі, як "біг" гірських річок. Вони про рідний край і, звичайно, про кохання! Художником-модельєром в ансамблі працює дружина художнього керівника ансамблю - Алла Дутковська.

Перший успіх до ансамблю "Смерічка" приходить на фестивалі, присвяченому 50-річчю Жовтневої революції в Чернівцях. Особливу позитивну роль у становленні ВІА "Смерічка" зіграла міністр культури СРСР Катерина Фурцева, подарувавши молодому колективу дві електрогітари. У 1968 р. до складу ансамблю "Смерічка" вливається співак і танцюрист танцювального колективу "Смеречина" - Василь Зінкевич, а з осені 1969 р. в ансамблі співає Назарій Яремчук, які склали унікальний легендарний дует. Також плідно в ансамблі працює співачка Марія Ісак. Разом вони виконують популярні пісні Володимира Івасюка: "Мила моя", "Червона Рута", "Водограй", "Ехо твоїх кроків" (сл. В. Вознюка), "Покинуті квіти" (В. Громцев - В. Івасюк)... Ці солісти принесли всесоюзну популярність і славу колективу виконанням багатьох пісень Левка Дутковського і Володимира Івасюка. Багато їх пісень звучить по республіканському радіо і телебаченню.

1970 р. на республіканському конкурсі самодіяльного мистецтва ансамбль здобуває перемогу і отримує звання лауреата фестивалю самодіяльного мистецтва Української РСР з врученням Диплому 1-го ступеня та Великої Золотої медалі. Художній керівник ансамблю Левко Дутковський теж був нагороджений Дипломом 1-го ступеня та Золотою медаллю. На конкурсі були виконані пісні: "Незрівнянний світ краси" (соліст Назарій Яремчук), "Бажання" (солістка Марія Ісак), "Верба" (солістки Лідія Шевченко та Раїса Хотимська), "Я піду в далекі гори" (солісти Назарій Яремчук і Василь Зінкевич). Всесоюзна фірма грамзапису "Мелодія" випускає перший міньйон ВІА "Смерічки" з піснями: "Ти прийди в синю ніч", "Бажання", "Незрівнянний світ краси" (Л. Дутковський - А. Фартушняк), "Мила моя" (В. Івасюк). Перший міньйон ансамблю мав колосальний успіх і розійшовся багатотисячним тиражем по всій країні.

У жовтні 1970 р. на сцені Чернівецької філармонії під час творчого звіту обласної спілки композиторів, вперше прозвучала пісня молодого композитора Володимира Івасюка (на той час студента Чернівецького медичного інституту) "Червона Рута" у виконанні солістів Василя Зінкевича та Назарія Яремчука, яка фактично стала візитною карткою ВІА "Смерічка" на всі часи. Учасники ВІА "Смерічка" досягають свого зоряного естрадного Олімпу!

У 1971 р. на Центральному Всесоюзному телебаченні був показаний перший український музичний телефільм про творчість молодих музикантів із Карпат - "Червона Рута" (реж. М. Скочеляс і Р. Олексів). З кадрів цього фільму можна бачити, що керує концертом Володимир Івасюк. Для широкого загалу публіки були показані багато пісень молодих авторів, у тому числі і пісня Володимира Івасюка "Червона Рута" у виконанні соліста ансамблю Василя Зінкевича. Після цього, супер-шлягер вже не міг не звучати по вітчизняному радіо і телебаченню. Цього ж року солісти ансамблю Василь Зінкевич, Назарій Яремчук і молодий композитор Володимир Івасюк беруть участь у підсумковому телеконкурсі "Пісня року". Вони успішно виконують пісню "Червона Рута" у супроводі оркестру Всесоюзного радіо і телебачення під керівництвом Юрія Силантьєва, яка приносить колосальну популярність молодому колективу та автору і звучить по всій країні!

Ансамбль "Смерічка" різко відрізнявся від інших ВІА своєю своєрідною й оригінальною обробкою пісень, красою бек-вокалу дівочих голосів. Фірма "Мелодія" в серії "Українська естрада" записує пісню Володимира Івасюка "Червона Рута" у виконанні ВІА "Смерічка". Цю пісню в свій репертуар включають багато радянських і зарубіжних артистів (Софія Ротару, Олег Ухнальов, ВІА "Самоцвіти", Павло Лішка, "Але Те Цо"...)

На радянську естраду приходить ера української пісні, яку співає вся країна. Багато радянських композиторів пишуть свою музику на українські тексти. Ці пісні в свій репертуар включають: московський ансамбль "Самоцвіти" - "Верба" (Е. Ханок - Ю. Рибчинський), "Червона Рута" (В. Івасюк), "Чарівна Бойківчанка" (А. Сердюк - М. Воньо); білоруський ансамбль "Пісняри" робить сучасне аранжування народної пісні "Ти ж мене пiдманула" і виконує пісню Володимира Івасюка "У долi своя весна". Московський композитор Олексій Екімян пише низку своїх пісень для українських ВІА: ансамблю "Арніка" - "Сонячний дощ", "Вишнева сопiлка" (сл. Ю. Рибчинського), "Довга дорога" (сл. Б. Стельмаха), "Катерина" (сл. Е. Морозова); ансамблю "Чарівна Гітари" - "Ти за мене замiж вийди" (сл. М. Сингаївського), "Любиш чи не любиш", "Подаруй" (сл. І. Бараха), "Киянка мила" (сл. В. Кудрявцева). Багато пісень українських авторів у свій репертуар включає і популярна естрадна співачка Тамара Міансарова.

1972 р. на Центральному телебаченні ВІА "Смерічка" бере участь у Всесоюзному телеконкурсі "Алло, ми шукаємо таланти" з піснею Левка Дутковського "Горянка" і стає лауреатом. Володимир Івасюк згадував про пісню: "Темпераментна, жива, вона поєднала в собі звучання народної закарпатської мелодії з сучасними ритмами, і прозвучало це свіжо і оригінально". Також їх пісні звучать в черговому підсумковому телеконкурсі "Пісня року", де з не меншим успіхом солісти - Назарій Яремчук, Мирослава Єжеленко, Олена Кузнєцова - виконали пісню Володимира Івасюка - "Водограй". ВІА "Смерічка" успішно виступає в спільному концерті з білоруським ансамблем "Пісняри" в Колонному залі Будинку Союзів в Москві.

З 1973 р. ВІА "Смерічка" працює на професійній сцені нашої країни від Чернівецької філармонії. Володимир Івасюк згадував: "Підготовка кожної нової програми, учасником якої іноді буваю і я, відбувається завжди у суперечках, які часом переростають у гарячі дискусії про репертуар і аранжування. Це мене радує, тому що саме такі вимоги дають колективу можливість зберегти своє творче обличчя серед безлічі різних ВІА". Ансамбль починає свої численні гастрольні поїздки, збирає супер-аншлаги. Під акомпанемент ансамблю "Смерічка" співає свої пісні український артист Дмитро Гнатюк.

1975 р. естонська кінознімальна група знімає про творчість ансамблю другий музичний телефільм "Співає "Смерічка". Цього ж року ансамбль покидає Василь Зінкевич (надалі співак працює в українському ВІА "Світязь", 1977 р.)

1976 р. на Всесоюзній фірмі грамзапису "Мелодія" виходить перший диск-гігант ВІА "Смерічка", куди увійшли ранні пісні: "Два перстені", "Водограй" (В. Івасюк), "Незрівнянний світ краси" (Л. Дутковський - А. Фартушняк), "Ой, чия-то крайня хатка" (Г. Скупінський - сл. народні), "Скажи, скажи" (В. Громцев - В. Бабух), "Єдина" (Л. Дутковський - В. Кудрявцев), "Горянка" (Л. Дутковський - Д. Лектюк, С. Борисенко), "Осінь прийшла" (Г. Скупінський - В. Касієв), "Шовкова косиця" (І. Голяк - В. Кудрявцев), "Ми йдемо далі" (Л. Дутковський - О. Жуков), "Я - твоє крило" (В. Івасюк - Р. Кудлик). У записі брали участь співачки Алла Зборлюкова і Надія Пащенко.

1976 р. в ансамбль "Смерічка" приходить соліст Павло Дворський, який співає пісні у дуеті з Назарієм Яремчуком.

1978 р. своє дітище - ВІА "Смерічку" - залишає художній керівник Левко Дутковський (і працює звукорежисером на телебаченні).

Навесні 1979 р. з життя йде найпопулярніший молодий автор багатьох українських пісень Володимир Івасюк. На фірмі грамзапису "Мелодія" виходить черговий міньйон ВІА "Смерічка" під керівництвом Володимира Таперечкіна з піснями: "Я бачу тебе" (І. Якушенко - Л. Ошанін, укр. переклад Г. Тарасюка, соліст Давид Степанівський), "Подивися, як цвітуть луки "(Л. Штайдл - І. Штайдл, чеською мовою, соліст Назарій Яремчук), "Романс з кінофільму "Овід" (Д. Шостакович, Олексій Салтиков - труба), "Не одпалай, моя любове" (В. Івасюк - Р. Кудлик, соліст Назарій Яремчук). Під час реорганізації ансамблю, на фірмі грамзапису "Мелодія" Назарій Яремчук записує свій сольний альбом "Незрiвнянній свiт краси" у супроводі ВІА "Музики" (художній керівник Володимир Білоусов, м. Ужгород) і ансамблю "Жива Вода" (художній керівник Юрій Шаріфов, м. Чернівці). У цей альбом увійшли пісні: "Озовися" (В. Дiденко - А. Фартушняк), "Осiнь Багряна" (Ю. Шарiфов - М. Задорожний), "Вiкна" (Л. Дутковській - А. Драгомирецькій), "Я не сумую за тобою" (М. Скорик - О. Воротар), "Останнiй лист" (П. Дворський - В. Кудрявцев, Н. Яремчук), "Незрiвнянній свiт краси" (Л. Дутковській - А. Фартушняк), "Золотоволоска" (В. Iвасюк - А. Драгомирецький), "Посмiхнулась ти" (Л. Дутковській - А. Драгомирецький), "Коли заснули синi гори" (А. Кос-Анатольський). І цього року, як данину пам'яті та подяки легендарному талановитому композитору, народному поету і музиканту Володимиру Михайловичу Івасюку, Левко Дутковський відроджує творчість ВІА "Смерічка". До складу ансамблю входять молоді музиканти: Ігор Луцейко (гітара), Олександр Соколов (бас-гітара), Володимир Прокопик (гітара, клавішні інструменти), Роман Лозинський (скрипка, клавішні інструменти), Ігор Лесько (ударні інструменти), Назарій Яремчук, Павло Дворський, Віктор Морозов, Світлана Гапяк, Наталія Добровольська (солісти), Володимир Крітовіч (звукорежисер).

"Смерічка" знову багато гастролює по країні і за кордоном (бере участь у концертній програмі на "Олімпіаді - 80" у Москві). 1980 р. фірма "Мелодія" випускає черговий міньйон ансамблю з піснями: "Зачаруй" (Л. Дутковський - А. Вратарьов), "Матіола" (Л. Дутковський - В. Кудрявцев, М. Бучко).

Колектив нагороджується комсомольською премією ім. Миколи Островського. У цей час в ансамблі працюють співачки - сестри Євгенія та Катерина Зайцеви.

1981 р. Назарій Яремчук і ВІА "Смерічка" представляють країну на Міжнародному конкурсі "Братиславська Ліра", де співак став лауреатом і отримав приз глядацьких симпатій за виконання пісні "Я тебе малюю" (Р. Паулс - А. Дементьєв).

1982 р. художній керівник ансамблю "Смерічка" Левко Дутковський знову залишає свій колектив, і вже назавжди. Він переходить на роботу директором Чернівецької філармонії, а його місце займає Назарій Яремчук, склад ансамблю плавно змінюється і з часом перетворюється на акомпануючий склад.

1984 р. ансамбль "Смерічка" стає лауреатом Всесоюзного огляду - конкурсу тематичних програм. 1985 р. ансамбль стає дипломантом XII Всесвітнього фестивалю молоді в Москві. У цей час в ансамблі працюють музиканти: Орест Хома і один з кращих саксофоністів Юрій Яремчук.

1987 р. "Мелодія" випускає другий диск-гігант ВІА "Смерічка" з піснями: "Порізала пальчик" (укр. народна пісня), "Писанка" (П. Дворський - М. Ткач), "Капелюх" (В. Івасюк), "Чуєш, мамо" (О. Злотник - М. Ткач), "Ти на землі - людина" (В. Морозов - В. Симоненко), "Почекай" (А. Пушкаренко - М. Ткач), "Ой, у лісі під ялиною" (укр. народна пісня), "Рано повертати до зими" (А. Пушкаренко - В. Крищенко), "Полісяночка" (Г. Татарченко - В. Крищенко), "Запитай" (В. Морозов - В. Коротич).

1994 р. ансамбль дебютує в новому складі на чолі з автором - виконавцем Олегом Шаком. За всі роки свого музичного життя ВІА "Смерічка" брав участь у багатьох конкурсах та фестивалях. Виступ буковинського фольклорного ансамблю слухали на "Київській Весні", "Московських зорях", "Мерцишоре", "Кримських зорях", "Білоруської Осені", "Білих ночах"... Пісні у виконанні учасників ансамблю звучали по телебаченню і радіо, в музичних програмах ("Ви нам писали", "Ти - плюс Весна", "Червона Рута", "Музичний магазин", "Зичимо щастя", "Вiд суботи до суботи", "А ми до Вас в Ранковий час").

1995 р., після відходу Назарія Яремчука, ансамбль припиняє своє існування, залишивши нам хвилини радості про свою світлу творчість. 1996 р. у Вижниці Левко Дутковський, як режисер і сценарист, провів Всеукраїнський фестиваль естрадної пісні імені Назарія Яремчука. 2001 р. на компакт-дисках були випущені три альбоми Назарія Яремчука "Я повернусь", де разом з новими піснями записані ті пісні, що виконувались в ті вже далекі 70-ті роки. 2005 р. в серії "Золота колекція" був випущений альбом ранніх пісень у виконанні ВІА "Смерічка". Також пісні у виконанні легендарного колективу видаються у збірниках популярних пісень 70-х років на компакт-дисках. В даний час багато сучасних молодих виконавців продовжують спадщину артистів і виконують пісні, народжені в легендарному українському ВІА "Смерічка" під керівництвом талановитого музиканта і керівника Левка Дутковського.

  ПІСНІ
НазваСлова / МузикаАльбомA Файли  Рік  #
 Бажання А. Фартушняк / Л. Дутковський не вказано    2721
 Вечори в Карпатах * Самійло Слісарчук / В. Михайлюк не вказано     3737
 Вікна А. Драгомирецький / Л. Дутковський не вказано     2057
 Водограй В. Івасюк / В. Івасюк не вказано       140190
 Гай, зелений гай Ю. Рибчинський / О. Злотник не вказано 5    138471
 Горянка М. Леонтюк, С. Борисенко / Л. Дутковський не вказано    5746
 Два перстені В. Івасюк / В. Івасюк не вказано 4    31603
 День до сонця О. Вратарьов / Л. Дутковський не вказано     3480
 Єдина В. Кудрявцев / Л. Дутковський не вказано    2789
 Жовтий лист В. Івасюк / В. Громцев не вказано 5   40434
 Залишені квіти В. Івасюк / В. Громцев не вказано     21145
 Івана Купала М. Бучко / В. Громцев не вказано     3902
 Капелюх В. Івасюк / В. Івасюк не вказано 5     13193
 Ліхтарики В. Крищенко / Г. Татарченко не вказано    9282
 Ми йдемо далі О.Жуков / Л. Дутковський не вказано     2220
 На швидких поїздах В. Івасюк / В. Івасюк не вказано    14822
 Наша любов не мине
 (Сонечко ясне)
В. Морозов / В. Морозов не вказано    2398
 Незрівнянний світ краси А. Фартушняк / Л. Дутковський не вказано 4  7735
 Ой ти, струмочку (народна пісня) не вказано       24693
 Ой чия ж то крайня хата народні / Г. Скупинський не вказано    3226
 Осінь прийшла Б. Касієв / Гамма Скупинський не вказано    5247
 Писанка М. Ткач / П. Дворський не вказано    5264
 Пісня буде поміж нас В. Івасюк / В. Івасюк не вказано 4      271959
 Полісяночка В. Крищенко / Г. Татарченко не вказано      9981
 Прилетіла ластівочка  не вказано     3247
 Скажи, скажи В. Бабух / В. Громцев не вказано    2686
 Сніжинки падають А. Фартушняк / Л. Дутковський не вказано 3  11458
 Спитай В. Коротич / В. Морозов не вказано +  12016
 У Карпатах ходить осінь А. Фартушняк / Л. Дутковський не вказано    8335
 Червона рута
 (символ української естрадної пісні)
В. Івасюк / В. Івасюк не вказано 4    429693
 Червона рута *
 (символ української естрадної пісні)
В. Івасюк / В. Івасюк не вказано 4   155717
 Шовкова косиця В. Кудрявцев / І. Голяк не вказано      3434
 Я - твоє крило Р. Кудлик / В. Івасюк не вказано 4     11116
 Я бачу тебе Л. Ошанін / І. Якушенко не вказано     2162
 Я піду в далекі гори *
 (Інший текст, з фільму "Червона Рута")
В. Івасюк / В. Івасюк не вказано      41392
 Аби побачити пояснення малюнків у колонці "Файли", підведіть курсор мишки до малюнка.      
Не знайшли пісні, але самі маєте текст чи аудіо? Додавайте її сюди або надсилайте на емейл!
Таким чином ви долучитеся до розвитку сайту та поділитеся улюбленим текстом з іншими!


Дані додано:  03.04.2003
Відредаґовано: 02.08.2010
Переглядів: 25482



  Виправлення та доповнення     ПРАВИЛА!     ДЕ СКАЧАТИ mp3 ?!
[cховати]
10. Гориславець (член клубу) 10.12.2012 11:46    
Пісню "Нічия" "Смерічка" ніколи не виконувала - у фільмі її співають дівчата з ансамблю "Росинка" під акомпанемент ВІА "Карпати".
0/0

9. greenvit (користувач) 01.08.2012 17:36    
В 1971 році режисер Роман Олексів зняв фільм "Червона рута". Пісні "Нічия" у виконанні "Смерічки" на сайті, на жаль, немає. Хотів загрузити, та не розібрав слів. Якщо це не суперечить правилам сайту - даю ссилку: http://www.youtube.com/watch?v=C5QF1QopeeM&feature=related Може хтось з ліпшим вухом почує...
0/0

8. Олександр (гість) 19.07.2010 09:00    
http://www.uaviz.narod.ru/muzyka.htm
-1/0

7. Олександр (гість) 19.07.2010 08:58    
тут http://vulyk.in.ua/music/artistslist
+1/0

6. Олександр (гість) 16.06.2010 10:00    
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=21865
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=21835
0/0

5. Acute (член клубу) 20.05.2010 23:56    
Деяка дискографія(неповна!)
В 1970 році вийшла перша платівка-міньйон ансамблю "Смерічка" — це була взагалі перша в Україні і друга в СРСР платівка в новому тоді жанрі ВІА. На ній звучать пісні Л. Дутковського "Незрівняний світ" соліст Н. Яремчук, "Ти прийди в синю ніч" соліст В. Зінкевич, "Бажання" солістка М. Ісак, та пісня В. Івасюка "Мила моя", яку виконують дуетом Н.Яремчук та В. Зінкевич.

Перше публічне виконання ансамблем "Смерічка" пісні "Червона рута" (солісти В.Зінкевич і Н.Яремчук) відбулося на сцені Чернівецької філармонії в жовтні 1970 року під час творчого звіту обласної спілки композиторів. Фірма "Мелодія" в серії "Українська естрада" записує пісню В. Івасюка "Червона Рута" у виконанні ВІА "Смерічка". Це взагалі перший на загал грамзапис і публікація пісні.

Диск-гігант ВІА "Смерічка" "Два перстені" (1975) на фірмі"Мелодія":
1- Два перстені
2- Незрівнянний світ краси
3- Ой чия ж то крайня хата
4- Скажи, скажи
5- Єдина
6- Горянка
7- Водограй
8- Осінь прийшла
9- Шовкова косиця
10- Ми йдемо далі
11- Я - твоє крило
0/0

4. Олександр (гість) 15.02.2010 09:13    
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=18647
0/0

3. Олександр (гість) 04.02.2010 13:46    
http://donbass56mp3.narod.ru/smerichkapesni.html
0/0

2. Богдан (гість) 17.11.2008 23:33    
Допоможіть скачати пісні В.Івасюка
0/0

1. Олег (гість) 20.09.2008 10:34    
Пiдскажiть де скачати пiсню "Смерiчки"--Задивлюсь в твоi прекраснi очi....Буду вдячний...
0/0



  Адреса цієї сторінки: https://www.pisni.org.ua/persons/82.html

 ВХІД
Е-мейл: 
Пароль: 
  Забули пароль?
  
  ПІДПИШІТЬСЯ! ГРУПИ У СОЦМЕРЕЖАХ
FB