На головну сторінку

Ярослав Лопатинський



Український композитор

Перейти до списку пісень >>

Дати життя: 19.08.1871 - 14.01.1936
Місце народження: м.Долина

Біографія

Народився Ярослав Лопатинський 19 серпня 1871 р. в м. Долині на Станіславівщині (тепер Івано-Франківська обл.) в сім'ї священика. Мати була доброю піаністкою, і в їхньому домі часто звучала музика. Початкову освіту Ярослав здобув у львівській школі, згодом він вчиться у Львівській німецькій гімназії. Мріючи стати професійним музикантом, приватно вчиться грі на фортепіано. Однак професія музиканта в тогочасній Галичині вважалася несерйозною і ненадійною, тому після закінчення гімназії Я. Лопатинський вступає на медичний факультет Віденського університету і через сім років одержує звання лікаря широкого профілю ("доктора всіх медичних наук").

У 1898 р. "доктор всіх медичних наук" повертається на батьківщину, щоб присвятити себе лікарській практиці. Спочатку Я. Лопатинський працює міським лікарем у Поморянах, пізніше – окружним лікарем в селі Гологори. До своїх обов'язків він ставився надзвичайно сумлінно, за що люди були йому безмежно вдячні. Хоч вільного часу для музики було обмаль, Я. Лопатинський в той період (1898-1914) написав багато творів. Це – фортепіанні мініатюри (вальси, мазурки, галопи), романси на слова Т. Шевченка, Л. Українки, П. Грабовського, І. Франка, П. Карманського, О. Олеся, В. Пачовського, О. Пушкіна, оперу "Еней на мандрівці". Під час І світової війни, коли російські війська вступили в Галичину, Я. Лопатинський працював у військовому госпіталі, в 1915 р. разом з госпіталем був евакуйований до Києва, де пробув до 1923 р. У Києві він працював над оперою "Казка скал" за власним лібрето. Повернувшись в Гологори, Я. Лопатинський одружується з Корнелією Лесняк.

Через кілька років його почали переслідувати нещастя. Смерть матері, а невдовзі – смерть дев'ятирічного сина спричинили тривалу депресію. Останні роки композитор нічого не писав, часто хворів. Помер Ярослав Лопатинський 14 січня 1936 р., похований в Гологорах. У своїй творчості Я. Лопатинський звертався до різних жанрів. В його доробку є опери, музичні комедії, інструментальна і хорова музика, але найбільшу цінність становлять солоспіви (всього їх близько 100). Станіслав Людкевич вважав, що недостатня професійна підготовка не дала можливості Я. Лопатинському розкрити свій талант у великих вокально-симфонічних композиціях, але зазначав, що завдяки своїм пісням він зайняв гідне місце в українській музиці.

У вокальній творчості композитор зумів піднятись над тогочасним домашнім музикуванням і вивести жанр галицького романсу поза його вузькі межі. У своїх солоспівах автор звертається до різноманітних тем і настроїв. Веселий гумор жанрових картинок з народного побуту ("Як я був молодий", "Горішки") образи, перейняті радістю життя ("О пісне, яка ти прекрасна", "Ах, скільки струн в душі дзвенить") виступають паралельно з настроями спокійної споглядальності, елегійного суму, меланхолії, самотності, інколи в них бачимо драматизм, що переростає в палкий протест проти соціальної несправедливості ("Моя думо", "Горить моє серце", "Надія"). У солоспівах найповніше розкрилося обдарування Я. Лопатинського. Ще за життя автора їх виконували не тільки аматори, але й професійні співаки, в тому числі С. Крушельницька, О. Бандрівська, М. Сабат-Свірська, І. Синенька-Іваницька, Р. Прокопович-Орленко.

Зусиллями професора Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Мирослави Олександрівни Логойди було підготовлено до видання дві збірки солоспівів композитора, які охоплюють 42 твори (вийшли протягом 1999-2000 рр.). Публікація вокальної лірики Ярослава Лопатинського стала важливим кроком на шляху популяризації його пісенного доробку, кращі зразки якого гідні того, щоб звучати з широкої концертної естради.

Роксоляна Мисько-Пасічник

Джерело: Митці Львівщини: Календар ювілейних і пам'ятних дат на 2001 рік / Упоряд.: Н. Письменна, М. Кривенко. – Львів, 2001. – С.59-62.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Лопатинський Ярослав Йосипович // Мистецтво України: Біогр. довід. – К., 1997. – С. 374.
  2. Ватащук Г. Родом з Долини // Музика. – 1990. – № 3. – С. 21-22.
  3. Лопатинський Я. Солоспіви: Зб. 1, 2 / Упоряд. М.Логойда. – Львів, 1999. 2000.
  ПІСНІ
НазваСлова / МузикаАльбомA Файли  Рік  #
 Зелений гай, пахуче поле П. Грабовський / Я. Лопатинський     2239
 Аби побачити пояснення малюнків у колонці "Файли", підведіть курсор мишки до малюнка.      
Не знайшли пісні, але самі маєте текст чи аудіо? Додавайте її сюди або надсилайте на емейл!
Таким чином ви долучитеся до розвитку сайту та поділитеся улюбленим текстом з іншими!


Дані ввела: Rox  26.07.2008
Відредаґовано: 03.10.2015
Переглядів: 2587



  Виправлення та доповнення     ПРАВИЛА!     ДЕ СКАЧАТИ mp3 ?!
[cховати]


  Адреса цієї сторінки: https://www.pisni.org.ua/persons/918.html

 ВХІД
Е-мейл: 
Пароль: 
  Забули пароль?
  
  ПІДПИШІТЬСЯ! ГРУПИ У СОЦМЕРЕЖАХ
FB